"Nie wystarczy głupi pomysł, trzeba go jeszcze zrealizować..."       

Rafał N.

03.01.2025

Rekin Szary Rafowy - Carcharhinus amblyrhynchos 
Rekin powszechnie występujący w regionie Indo-Pacyfiku i Morza Czerwonego. Jest często spotykany podczas nurkowania na płytkich rafach koralowych, szczególnie w pobliżu stromych skosów. Nie są agresywne w stosunku do ludzi, raczej ciekawskie, co powoduje, że często podpływają i przyglądają się nurkom. Szare Rekiny Rafowe są obecnie wymienione jako zagrożone na Czerwonej Liście IUCN, a ich globalne populacje maleją. Zwierzęta te są ważną częścią ekosystemu raf koralowych. Sporą część ich diety stanowią mniejsze drapieżniki, które z kolei są zagrożeniem dla ryb rafowych. Dzięki rekinom jest więc zachowana równowaga w łańcuchu pokarmowym.

22.12.2024

A co się będzie działo w Wielkim Świecie w 2025?

12-17.01.2025  Hong Kong SAR, China
Deep Sea Biology Symposium
htt ps://17dsbs.hkust .edu.hk/
  

17DSBS ma na celu zgromadzenie ekspertów z całego świata, którzy są żywo zainteresowani biologią głębinową, ochroną różnorodności biologicznej, polityką ochrony środowiska głębinowego i zarządzaniem w celu lepszej ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów głębinowych.

01-04.04.2025  Mobile, Alabama, USA
53nd Annual Benthic Ecology Meeting
ht tps://bem.disl.edu/ bem2025.html

Benthic Ecology Meeting Society (BEM S) to organizacja non-profit założona w celu prowadzenia corocznych spotkań umożliwiającej wymianę informacji naukowych,  koncentrujących się na morskich ekosystemach przydennych (np. skaliste obszary między pływowe, rafa koralowa) oraz wspierania następnego pokolenia biologów.

02-06.06.2025  San Juan, Puerto Rico
Association of Marine Laboratories of the Caribbean (AMLC) Conference
http ://amlc-carib. org/2025-amlc-meeting

41. spotkanie naukowe AMLC jest otwarte dla wszystkich, w tym studentów, naukowców i innych podmiotów zainteresowanych nauką o morzu i polityką morską w szeroko pojętym regionie Karaibów. Skupiając uczestników z całego szeregu specjalizacji geograficznych i naukowych, spotkanie stanowi miejsce tworzenia nowych pomysłów, odkryć i technik oraz służy rozszerzeniu współpracy regionalnej i interdyscyplinarnej w całym regionie Karaibów.

09-13.06.2025  Nicea, Francja
UN Ocean Conference 2025
htt ps://sdgs.un.org/conferences/ocean2025

Nadrzędnym tematem konferencji UN jest „Przyspieszenie działań i zmobilizowanie wszystkich podmiotów do ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów”. Konferencja ma na celu wspieranie przyszłych i pilnych działań na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz określenie dalszych sposobów i środków wspierania realizacji 14. celu zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goal 14). Będzie opierać się na istniejących instrumentach w celu stworzenia udanego partnerstwa na rzecz szybkiego zakończenia i skutecznego wdrożenia trwających procesów, które przyczyniają się do ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów.

03.11.2024

To zwierzątko, odkryte w 1993 r. i zwane "owcą morską", jest wyjątkowym ślimakiem (Costasiella kuroshimae). Wielkość dorosłego osobnika to zaledwie 5mm, a żyje on w klimacie tropikalnym, zamieszkując wody w pobliżu Japonii, Indonezji i Filipin. Poza tym, że jest śliczny ma jeszcze jedną niewiarygodną właściwość. Żywi się glonami, których części - chloroplasty - wchłania i wykorzystuje przez krótki czas jak swoje, co nazywa się kleptoplastią (rodzaj symbiozy). Dzięki temu może on pozyskiwać energię z fotosyntezy. Co czyni go ślimakiem napędzanym energią słoneczną. Morska, naturalna fotowoltaika!

28.10.2024

"Skrzydlica" lub "Ognica", ryba z rodziny skorpenowatych. Piękna i niebezpieczna, posiada kolce jadowe. Drapieżnik polujący przy twardym dnie, najczęściej w pobliżu raf koralowych. Wypiera inne gatunki ryb i mimo, że nie niszczy korali bezpośrednio, to pośrednio przyczynia się do degradacji środowiska. Ma za to smaczne mięso, dlatego proponujemy, jeżeli będziecie mieli możliwość, zjeść "ceviche ze skrzydlic" - zróbcie to. Restauracje nad oceanem coraz częściej serwują to pyszne danie. A może sami je przygotujecie? Tu jest link jak przygotować "ceviche". https://kukbuk.pl/artykuly/jak-zrobic-ceviche/ Smacznego!

17.10.2024

Koral Czerwony (Corallium rubrum), zwany też szlachetnym. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków koralowców. Koral rafotwórczy  (Madreporowy)

16.10.2024

12-13.10.2024 - kamieniołom Piechcin, Polska
Nurkowanie w kamieniołomie Piechcin.
GPS: 52°48.894'N 18°01.729'E (okolice Bydgoszczy, Polska)

i kolejny naukowiec z przepustką do podwodnego świata - bardzo się cieszymy bo dr Magdalena jest w naszych szeregach i właśnie zdała egzamin OWD (Open Water Diver)!!! GRATULACJE!
Zdjęcia i film z egzaminu.

26.09.2024

Acropora ECHINATA. Koralowiec twardy, wymagający, trudny w utrzymaniu. Występuje na płytkich, tropikalnych, osłoniętych rafach w środowisku morskim, na głębokościach od 8 do 25 m.

26.09.2024

Candy Apple Pink Zoanthus to koralowce miękkie należące do rodziny Zoanthidae, potocznie nazywane Zoanthusami.
W akwarium dość łatwe w utrzymaniu. Pięknie wyglądają przy odpowiednim oświetleniu.

24.09.2024

21.09.2024  jezioro Kierskie - Poznań, Polska
Podwodne sprzątanie w czasie finału 31. Akcji Sprzątanie świata - Polska!
https://naszaziemia.pl /2024/10/18/wielki-final-31-akcji-sprzatanie-swiata-polska/

Tym razem zeszliśmy pod wodę w czasie drugiego dnia finału Akcji Sprzątanie świata - polska, w mieście Poznań. Razem z Poznańskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Magazynem Perfect Diver, Spółką Wodną Ochrony Wód Jeziora Kierskiego oraz nurkami wolontariuszami (prawie 100 nurków!), wspólnie posprzątaliśmy piękne i urokliwe Jezioro Kierskie. Co znaleźliśmy na dnie oraz obrazki z wydarzenia zobaczcie na zdjęciach. Więcej o akcji w linku.

20.09.2024

13.09.2024  Poznań, Polska
Oficjalne urodziny Fundacji CRRC!!!

Akt notarialny podpisany :)
A OTO FRAGMENTY STATUTU FUNDACJI CRRC:
§ 5 [Realizacja celów Fundacji]
1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
[...]
2) Projektowanie i produkcja elementów sztucznych raf. Organizacja ich transportu, zatapiania i montażu na dnie morskich akwenów z udziałem nurków, przy użyciu specjalistycznych pojazdów i statków, zapewniających bezpieczne przewożenie konstrukcji, sprzętu i osób.
3) Pozyskiwanie koralowców i ich gamet z różnych rejonów świata oraz hodowanie krzyżówek poszczególnych gatunków. Wykorzystywane będą również fragmenty żywych koralowców do rozmnażania wegetatywnego. W procesie oceny wzrostu korali i ich selekcji będzie wykorzystywana AI (sztuczna inteligencja). Wyhodowane osobniki będą przesadzane na sztuczną rafę lub pozostaną w laboratorium do dalszego rozrodu.
4) Budowę ośrodka szkoleniowo-badawczego, począwszy od zakupu działki i wykonania projektu budowlanego z uwzględnieniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań technicznych, takich jakfotowoltaika, elektrownie wiatrowe oraz systemy odsalania wody morskiej.
[...]
8) Prowadzenie działalności naukowej, badawczej i innowacyjnej…

23.07.2024

 02-05.07.2024 Neapol, Włochy 
 European Coral Reef Symposium = ECRS 2024   https://ecrs2024.eu/

ECRS odbywa się co cztery lata i jest organizowany w krajach europejskich na zasadzie rotacji przez Europejski Oddział Międzynarodowego Towarzystwa Raf Koralowych (ICRS). W tej edycji ECRS energia uczestników skoncentrowana była na wypełnianiu luk w wiedzy między tropikalnymi, umiarkowanymi i zimnowodnymi rafami koralowymi. Tym razem nie uczestniczyliśmy niestety, jeszcze nie … Kolejna konferencja odbędzie się w 2028 roku, jednak miejsce wydarzenia będzie znane dopiero na początku 2025 roku….

12.03.2024

Marzec 2022  Teneryfa, Hiszpania.

Siedzę na skałach na brzegu oceanu i obserwuję fale rozbijające się o brzeg.
-Jakby tu była rafa to by tych fal nie było, albo byłyby mniejsze - pomyślałem
- może ją tu posadzę.
Wtedy się z tego śmiałem, ale ziarno zostało posiane.