"Nie wystarczy głupi pomysł, trzeba go jeszcze zrealizować..."       

Rafał N.

15.04.2025

Jeśli na Ziemi są kosmici, to są to ośmiornice.
Nie ze względu na ich niezwykłą budowę ciała, wyjątkową inteligencję lub niesamowite umiejętności. Raczej ze względu na ich nieuchwytną biologię molekularną odpowiedzialną za specyficzne dla głowonogów innowacyjne cechy. W toku ewolucji genomy głowonogów podlegały szeroko zakrojonej reorganizacji, w wyniku której wykształciły się odrębne systemy regulacji genów i złożone wzorce ekspresji. Standardowymi elementami budulcowymi DNA są adenozyna(A), guanozyna(G), cytydyna(C) i tymidyna(T) (lub urydyna(U) w RNA). Tymczasem, uderzającą cechą głowonogów (coleoid cephalopods) jest rozległa edycja informacyjnego RNA (mRNA) przez enzymy przekształcające określone adenozyny (A) w inozyny (I), co może prowadzić do dramatycznych zmian w informacji genetycznej, więc możnaby powiedzieć, że głowonogi mają zdolność edytowania swoich genów. Co więcej, edycja mRNA charakteryzuje się dwoma zasadniczo odmiennymi wzorcami, z których jeden występuje wyłącznie w układzie nerwowym.
Grafika AI.

13.04.2025

Błazenki (Amphiprion ocellaris), rodzą się jako niedojrzałe samce, największy samiec w stadzie zmienia się w samicę a drugi co do wielkości dojrzewa do samca rozpłodowego. W razie śmierci samicy, samiec rozpłodowy rośnie i zmienia się w samicę, a ze stada wyłania się kolejny samiec.
Kupując dwa błazenki do akwarium zawsze będziesz mieć parkę.


Chcesz wiedzieć więcej zobacz tutaj:
https://akwarium.gdynia.pl/blazenki/
Fotografia: Getty Images, opublikowana w National Geographic.

06.04.2025

Jeżowiec (Diadema Antillarum), kolczasty obrońca raf. Niestety w okolicach Karaibów wymarło 98% populacji tego gatunku. Jeżowce te żywią się algami, które mogą zdusić rafę koralową. Naukowcy odkryli, że przyczyną wymierania są orzęski. Teraz trwają próby wyleczenia jeżowców.
Więcej tutaj:

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adg3200
Jeżeli chce się dowiedzieć więcej o tych zwierzętach, zobacz tutaj:
https://www.national-geographic.pl/przyroda/jezowce-sa-bardzo-powolne-ale-w-obliczu-zagrozenia-wrzucaja-najwyzszy-bieg/

01.03.2025

29 i 31.01.2025 
Marine Data 4 Ocean Health 2025

Copernicus Marine Service zorganizowało dwudniowe warsztaty, aby zwiększyć świadomość użytkowników na temat stanu oceanu i jego zdrowia. Celem warsztatów było pokazanie jak produkty Copernicus Marine Service pomagają w badaniach i monitoringu ekosystemów. Warsztaty obejmowały szereg powiązanych tematów, od fitoplanktonu, raf koralowych, do wycieków ropy i eutrofizacji. 
CRRC oczywiście uczestniczyło w wydarzeniu online, jednak powtórki i prezentacje są nadal dostępne:
https://events.marine.copernicus.eu/marine-data-4-ocean-health/

zobaczcie także bieżące i nadchodzące wydarzenia: 
Dataviz Webinar Series
Trzy webinaria: 20 lutego & 6 marca & 20 marca 
https://events.marine.copernicus.eu/dataviz-webinar-series
Marine Data 4 Africa 2025
3 marca & 5 marca
https://events.marine.copernicus.eu/marine-data-4-africa

26.02.2025

09.02.2025  Wyspa Utopia, Hurghada, Egipt
Nurkowanie w Rezerwacie Przyrody.

Jesteśmy zaniepokojeni kondycją rafy w tym obszarze. Dobrze się mają tylko pojedyncze egzemplarze koralowców. Ekosystem mocno ucierpiał między innymi z winy nadmiernej turystyki. Na szczęście Egipskie władze zaczęły działać w tym temacie i chcą utworzyć rezerwat przyrody na całym wybrzeżu Morza Czerwonego.
https://www.hurghada24.pl/.../egipt-uczyni-rezerwatem...

03.01.2025

Rekin Szary Rafowy - Carcharhinus amblyrhynchos 
Rekin powszechnie występujący w regionie Indo-Pacyfiku i Morza Czerwonego. Jest często spotykany podczas nurkowania na płytkich rafach koralowych, szczególnie w pobliżu stromych skosów. Nie są agresywne w stosunku do ludzi, raczej ciekawskie, co powoduje, że często podpływają i przyglądają się nurkom. Szare Rekiny Rafowe są obecnie wymienione jako zagrożone na Czerwonej Liście IUCN, a ich globalne populacje maleją. Zwierzęta te są ważną częścią ekosystemu raf koralowych. Sporą część ich diety stanowią mniejsze drapieżniki, które z kolei są zagrożeniem dla ryb rafowych. Dzięki rekinom jest więc zachowana równowaga w łańcuchu pokarmowym.

22.12.2024

A co się będzie działo w Wielkim Świecie w 2025?

12-17.01.2025  Hong Kong SAR, China
Deep Sea Biology Symposium
https://17dsbs.hkust.edu.hk/
  

17DSBS ma na celu zgromadzenie ekspertów z całego świata, którzy są żywo zainteresowani biologią głębinową, ochroną różnorodności biologicznej, polityką ochrony środowiska głębinowego i zarządzaniem w celu lepszej ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów głębinowych.

01-04.04.2025  Mobile, Alabama, USA
53nd Annual Benthic Ecology Meeting
https://bem.disl.edu/bem2025.html

Benthic Ecology Meeting Society (BEMS) to organizacja non-profit założona w celu prowadzenia corocznych spotkań umożliwiającej wymianę informacji naukowych, koncentrujących się na morskich ekosystemach przydennych (np. skaliste obszary między pływowe, rafa koralowa) oraz wspierania następnego pokolenia biologów.

02-06.06.2025  San Juan, Puerto Rico
Association of Marine Laboratories of the Caribbean (AMLC) Conference
http://amlc-carib.org/2025-amlc-meeting

41. spotkanie naukowe AMLC jest otwarte dla wszystkich, w tym studentów, naukowców i innych podmiotów zainteresowanych nauką o morzu i polityką morską w szeroko pojętym regionie Karaibów. Skupiając uczestników z całego szeregu specjalizacji geograficznych i naukowych, spotkanie stanowi miejsce tworzenia nowych pomysłów, odkryć i technik oraz służy rozszerzeniu współpracy regionalnej i interdyscyplinarnej w całym regionie Karaibów.

09-13.06.2025  Nicea, Francja
UN Ocean Conference 2025
https://sdgs.un.org/conferences/ocean2025

Nadrzędnym tematem konferencji UN jest „Przyspieszenie działań i zmobilizowanie wszystkich podmiotów do ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów”. Konferencja ma na celu wspieranie przyszłych i pilnych działań na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz określenie dalszych sposobów i środków wspierania realizacji 14. celu zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goal 14). Będzie opierać się na istniejących instrumentach w celu stworzenia udanego partnerstwa na rzecz szybkiego zakończenia i skutecznego wdrożenia trwających procesów, które przyczyniają się do ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów.

03.11.2024

To zwierzątko, odkryte w 1993 r. i zwane "owcą morską", jest wyjątkowym ślimakiem (Costasiella kuroshimae). Wielkość dorosłego osobnika to zaledwie 5mm, a żyje on w klimacie tropikalnym, zamieszkując wody w pobliżu Japonii, Indonezji i Filipin. Poza tym, że jest śliczny ma jeszcze jedną niewiarygodną właściwość. Żywi się glonami, których części - chloroplasty - wchłania i wykorzystuje przez krótki czas jak swoje, co nazywa się kleptoplastią (rodzaj symbiozy). Dzięki temu może on pozyskiwać energię z fotosyntezy. Co czyni go ślimakiem napędzanym energią słoneczną. Morska, naturalna fotowoltaika!

28.10.2024

"Skrzydlica" lub "Ognica", ryba z rodziny skorpenowatych. Piękna i niebezpieczna, posiada kolce jadowe. Drapieżnik polujący przy twardym dnie, najczęściej w pobliżu raf koralowych. Wypiera inne gatunki ryb i mimo, że nie niszczy korali bezpośrednio, to pośrednio przyczynia się do degradacji środowiska. Ma za to smaczne mięso, dlatego proponujemy, jeżeli będziecie mieli możliwość, zjeść "ceviche ze skrzydlic" - zróbcie to. Restauracje nad oceanem coraz częściej serwują to pyszne danie. A może sami je przygotujecie? Tu jest link jak przygotować "ceviche". https://kukbuk.pl/artykuly/jak-zrobic-ceviche/ Smacznego!

17.10.2024

Koral Czerwony (Corallium rubrum), zwany też szlachetnym. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków koralowców. Koral rafotwórczy  (Madreporowy)

16.10.2024

12-13.10.2024 - kamieniołom Piechcin, Polska
Nurkowanie w kamieniołomie Piechcin.
GPS: 52°48.894'N 18°01.729'E (okolice Bydgoszczy, Polska)

i kolejny naukowiec z przepustką do podwodnego świata - bardzo się cieszymy bo dr Magdalena jest w naszych szeregach i właśnie zdała egzamin OWD (Open Water Diver)!!! GRATULACJE!
Zdjęcia i film z egzaminu.

26.09.2024

Acropora ECHINATA. Koralowiec twardy, wymagający, trudny w utrzymaniu. Występuje na płytkich, tropikalnych, osłoniętych rafach w środowisku morskim, na głębokościach od 8 do 25 m.

26.09.2024

Candy Apple Pink Zoanthus to koralowce miękkie należące do rodziny Zoanthidae, potocznie nazywane Zoanthusami.
W akwarium dość łatwe w utrzymaniu. Pięknie wyglądają przy odpowiednim oświetleniu.

24.09.2024

21.09.2024  jezioro Kierskie - Poznań, Polska
Podwodne sprzątanie w czasie finału 31. Akcji Sprzątanie świata - Polska!
https://naszaziemia.pl/2024/10/18/wielki-final-31-akcji-sprzatanie-swiata-polska/

Tym razem zeszliśmy pod wodę w czasie drugiego dnia finału Akcji Sprzątanie świata - polska, w mieście Poznań. Razem z Poznańskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Magazynem Perfect Diver, Spółką Wodną Ochrony Wód Jeziora Kierskiego oraz nurkami wolontariuszami (prawie 100 nurków!), wspólnie posprzątaliśmy piękne i urokliwe Jezioro Kierskie. Co znaleźliśmy na dnie oraz obrazki z wydarzenia zobaczcie na zdjęciach. Więcej o akcji w linku.

20.09.2024

13.09.2024  Poznań, Polska
Oficjalne urodziny Fundacji CRRC!!!

Akt notarialny podpisany :)
A OTO FRAGMENTY STATUTU FUNDACJI CRRC:
§ 5 [Realizacja celów Fundacji]
1.Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
[...]
2)Projektowanie i produkcja elementów sztucznych raf. Organizacja ich transportu, zatapiania i montażu na dnie morskich akwenów z udziałem nurków, przy użyciu specjalistycznych pojazdów i statków, zapewniających bezpieczne przewożenie konstrukcji, sprzętu i osób.
3)Pozyskiwanie koralowców i ich gamet z różnych rejonów świata oraz hodowanie krzyżówek poszczególnych gatunków. Wykorzystywane będą również fragmenty żywych koralowców do rozmnażania wegetatywnego. W procesie oceny wzrostu korali i ich selekcji będzie wykorzystywana AI (sztuczna inteligencja). Wyhodowane osobniki będą przesadzane na sztuczną rafę lub pozostaną w laboratorium do dalszego rozrodu.
4)Budowę ośrodka szkoleniowo-badawczego, począwszy od zakupu działki i wykonania projektu budowlanego z uwzględnieniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań technicznych, takich jakfotowoltaika, elektrownie wiatrowe oraz systemy odsalania wody morskiej.
[...]
8)Prowadzenie działalności naukowej, badawczej i innowacyjnej…

23.07.2024

 02-05.07.2024 Neapol, Włochy 
 European Coral Reef Symposium = ECRS 2024   https://ecrs2024.eu/

ECRS odbywa się co cztery lata i jest organizowany w krajach europejskich na zasadzie rotacji przez Europejski Oddział Międzynarodowego Towarzystwa Raf Koralowych (ICRS). W tej edycji ECRS energia uczestników skoncentrowana była na wypełnianiu luk w wiedzy między tropikalnymi, umiarkowanymi i zimnowodnymi rafami koralowymi. Tym razem nie uczestniczyliśmy niestety, jeszcze nie … Kolejna konferencja odbędzie się w 2028 roku, jednak miejsce wydarzenia będzie znane dopiero na początku 2025 roku….

12.03.2024

Marzec 2022  Teneryfa, Hiszpania.

Siedzę na skałach na brzegu oceanu i obserwuję fale rozbijające się o brzeg.
-Jakby tu była rafa to by tych fal nie było, albo byłyby mniejsze - pomyślałem
- może ją tu posadzę.
Wtedy się z tego śmiałem, ale ziarno zostało posiane.